This is Why Beef Jerky is So Expensive

You know the dilemma: You walk into a gas station and suddenly, you’re eye-fucking the beef jerky next to the sour gummy worms. Unfortunately, that $6.99 price tag for a 3 oz bag isn’t something you’re going to take lightly. 70 percent of the time, you end up walking away, grumbling and wondering why they charge so much for a tiny bag of dried up, mouth-watering meat.

Answer:

Jerky requires very lean cuts of meat (which is more expensive than pork or chicken), as fat causes the jerky to spoil faster. For example, a 30 g (approx. 1 oz) portion of meat contains 7 g of protein. When the meat is dehydrated, 15 g of water gets removed from the meat and the protein ratio doubles to 14 g of protein for every 30 g portion. This means that you can get a 1 lb slab of steak reduced to a few ounces. This high protein-per-serving ration, plus the labor, time, and (mostly) quality ingredients it takes to make a single bag of jerky leads to the high cost you see at the store.

Solution: Make your own beef jerky at home and experiment with spices tailored to your personal taste. That, or wait until it gets marked down at CVS.

H/T Wiki + Picthx Dried and True

More content

Products
This BuzzBallz Pool Is Here To Turn Your Summer Up
BuzzBallz is making a splash in backyards this summer. The single serve circular premixed cocktail brand is unveiling its biggest ball yet… a giant, limited…
,
Eating Out
Krispy Kreme Links With Crocs For Donut-Inspired Clogs
Krispy Kreme and Crocs, both known for their fun collaborations, have teamed to release doughnut-inspired clogs. Available starting August 5, the clogs are a typical…
,
CultureEating Out
Wendy’s Announces ‘Wednesday’s Meal Of Misfortune’ Ahead Of Season Premiere
Wendy’s has just announced a collaboration with season two of Wednesday on Netflix, and it might be one of the year’s best. The minds behind…
,
Burger
We Deliver!

Enter your email address below and we'll deliver our top stories straight to your inbox