This is Why Beef Jerky is So Expensive

You know the dilemma: You walk into a gas station and suddenly, you’re eye-fucking the beef jerky next to the sour gummy worms. Unfortunately, that $6.99 price tag for a 3 oz bag isn’t something you’re going to take lightly. 70 percent of the time, you end up walking away, grumbling and wondering why they charge so much for a tiny bag of dried up, mouth-watering meat.

Answer:

Jerky requires very lean cuts of meat (which is more expensive than pork or chicken), as fat causes the jerky to spoil faster. For example, a 30 g (approx. 1 oz) portion of meat contains 7 g of protein. When the meat is dehydrated, 15 g of water gets removed from the meat and the protein ratio doubles to 14 g of protein for every 30 g portion. This means that you can get a 1 lb slab of steak reduced to a few ounces. This high protein-per-serving ration, plus the labor, time, and (mostly) quality ingredients it takes to make a single bag of jerky leads to the high cost you see at the store.

Solution: Make your own beef jerky at home and experiment with spices tailored to your personal taste. That, or wait until it gets marked down at CVS.

H/T Wiki + Picthx Dried and True

More content

Eating Out
Jack In The Box’s Pumpkin Spice Mini Churros Bring Fall Energy Early
Jack In The Box Is Dropping Pumpkin Spice Mini Churros Early For App Users. If you’re the type who orders pumpkin spice in August without…
,
Eating Out
Taco Bell Debuts A New Mountain Dew Baja Blast Midnight Flavor
Baja Blast is getting a sibling. After two decades of cult status, Taco Bell is expanding its most iconic drink with a new permanent flavor—Mountain…
,
CultureProducts
Beyoncé Re-Releases Her Sold Out ‘Honey Bee’ Cocktail Kit
Fresh off her Cowboy Carter tour, Beyoncé is toasting fans with her very popular SirDavis American Whisky cocktail kit.  The whiskey, a collab with Moët…
,
Burger
We Deliver!

Enter your email address below and we'll deliver our top stories straight to your inbox